Menu Zamknij

Sitodruk

Sitodruk - Screen printing

Wykorzystanie metody sitodruku jest najbardziej opłacalne przy dużych zamówieniach. Dzięki drukowi tego rodzaju jesteśmy w stanie wykonać różnobarwne i odporne druki. Takie, które nie poddadzą się działaniom środków czyszczących czy samej wody. Także i te, wyjątkowo specjalistyczne, jak druki farbami zapachowymi, wrażliwymi na promienie UV, termoaktywnymi, fotoluminescencyjnymi, perłowymi, odblaskowymi, i innymi czy po prostu wykonywanymi w zwykłej, starej i dobrej technologii z wykorzystaniem palety CMYK.

Sitodruk jak druk

Metodę sitodruku stosuje się do nanoszenia farb na płaskie powierzchnie rozmaitych gatunków. Zarówno na zwykły papier, jak i na naklejki, plakaty, banery, autoekrany, potykacze i wiele innych. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie oznakowania na ubrania robocze, naklejek na opakowania promocyjne, czy drukowania firmowego loga, które pragniemy zamieścić na prezentowanych przez naszą firmę produktach każdego sortu i gatunku. A może i naklejki gwarancyjne czy każde inne.

Zalety drukowania w technice sitodruku

Jedną z największych zalet drukowania w technologii sitodruku jest możliwość nanoszenia farb na materiał rozmaitego rodzaju. Wymienimy wśród nich między innymi wiele rozmaitych gatunków folii i opakowań, ale także szkło, metal, PCV, PP, PE, PS, rozmaite tworzywa i wiele innych płaskich materiałów, które nadają się do tworzenia na nich nadruku. Wielkość tworzonych wzorów i oznakowań jest zależna wyłącznie od rodzaju drukarki. Większe i stabilniejsze firmy są w stanie zaproponować swoim odbiorcom nawet druk wielkoformatowy. Inne specjalizują się w mniejszych, lecz równie wymagających zleceniach, korzystając z możliwości własnego, specjalistycznego sprzętu drukującego w metodzie sitodruku.

Sitodruk ma wiele zalet i wad. Jest to wyjątkowo ekonomiczna metoda druku w przypadku wysokich nakładów. Wymaga znacznego zaangażowania i długiego czasu przygotowania przed rozpoczęciem prac drukarskich. To jedna z najstarszych wykorzystywanych metod druku, która nie spełnia się w przypadku małych zamówień. Niski nakład wymaga równie wiele pracy co większe, a koszt jednostkowego wydruku diametralnie wzrasta wraz z obniżeniem się wymaganej ilości sztuk nadrukowanego produktu czy opakowania.

Poza drukiem na płaskich powierzchniach ta metoda jest zdolna również do wykonywania druków cylindrycznych. Pozwala to na znacznie poszerzenie zakresu wykonywanych sitodrukiem prac graficznych.

Paleta barw CMYK

Wykorzystanie farb z palety CMYK czy wielu innych pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych efektów drukarskich. Możliwość zastosowania farb różnego gatunku pomaga w osiągnięciu jeszcze lepszych efektów lub „efektów specjalnych” gwarantowanych przez użycie farby danego rodzaju.

Sitodruk jest metodą druku wykorzystywaną na niezwykle szeroką skalę. Tym większą im większą ilość elementów pragniemy dzięki niej wydrukować czy oznakować.