Mycie ciśnieniowe i malowanie elewacji z podnośnika
Oferujemy ciśnieniowe mycie i malowanie elewacji, dachów, polbruku i okien.
Jak przeprowadzić malowanie elewacji?
Jednym ze skuteczniejszych sposobów na odświeżenie wyglądu swojego domu jest malowanie elewacji. Wraz z upływem czasu ściany stają się wyblakłe, pojawiają się na nich zacieki i plamy, i wszystko to sprawia, że budynek zaczyna nie najładniej wyglądać. Pomalowanie elewacji nie tylko umożliwi przywrócenie eleganckiego wyglądu, ale także niejednokrotnie jest doskonałą okazją do tego, żeby w tym wyglądzie coś zmienić. Samo wykonanie prac można zlecić specjalistom, ale można też wykonać je samodzielnie, jak się okazuje nie jest to jakimś wielkim wyzwaniem i przy odpowiednim zaplanowaniu każdy powinien sobie z tym poradzić.
Kontrola i przygotowanie podłoża
Zanim rozpocznie się prace malarskie, to należy dokładnie sprawdzić i ewentualnie naprawić ściany. Powinny być one czyste, bez żadnych zawilgoceń i pęknięć. Na początku cała fasada powinna zostać oczyszczona z zanieczyszczeń, czyli kurzu, grzybów i zielonych nalotów. Na grzyby najlepsze są gotowe preparaty, a nalotów skutecznie można się pozbyć przy pomocy szczotki i wody pod ciśnieniem. Drobne pęknięcia naprawia się przy pomocy przy pomocy ogólnie dostępnych materiałów, czyli zaprawy murarskiej albo kleju. Jeśli ubytki pojawią się w styropianowej izolacji, to konieczne będzie jej uzupełnienie, a następnie zabezpieczenie siatką ochronną i zaprawą.
Kolejnym ważnym krokiem w przygotowaniu ścian jest dokładne sprawdzenie stanu starej farby, jeśli w jakiś miejscach pojawią się jakieś złuszczenia, to należy wszystko dokładnie oczyścić. Na zakończenie całe podłoże powinno zostać zagruntowane odpowiednim preparatem, takie impregnaty zwiększają przyczepność farby i zmniejszają chłonność ścian.
Wybór farby
Farba elewacyjna powinna być dobrana do podłoża, na którym ma zostać położona. Dlatego też przed jej zakupem należy dokładnie sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane tynki i czym je wcześniej pomalowano. Jest to o tyle ważne, że należy zachować odpowiednią paroprzepuszczalność, zwłaszcza w miejscach z większą wilgotnością. Farba, która posiada wysoki współczynnik paroprzepuszczalności umożliwia skuteczne pozbywanie się pary wodnej ze ścian.
Na tynki akrylowe stosuje się farby akrylowe i silikonowe.
Tynki silikatowe wymagają farb silikatowych lub silikatowo-silikonowych, największe możliwości są w przypadku tynków mineralnych, cementowych, betonu oraz cegły. Przy wyborze farby należy zwrócić też uwagę na jej kolor. I nie chodzi tu o kwestie estetyczne, choć one oczywiście także mają duże znaczenie. Ciemne, intensywne barwy znacznie intensywniej przyciągają światło, powodując znaczne nagrzewanie się ścian. Dlatego też na nasłonecznione miejsca lepsze będą jasne, pastelowe barwy, a ciemniejsze lepiej się sprawdzą na zacienionych fragmentach budynku.
Ostateczny krok – malowanie elewacji
Mając już oczyszczone i przygotowane ściany oraz wybraną farbę przychodzi czas na malowanie elewacji. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby robić to przy odpowiedniej pogodzie, najlepiej w bezdeszczowy dzień z temperaturą w zakresie 20’C – 25’C. Wilgotność powietrza nie powinna być zbyt duża, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na proces schnięcia. Aby malowanie przebiegło sprawnie i bez problemów, to należy się również zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia.
Do gładkich powierzchni najlepiej nadają się wałki, z kolei pędzle będą lepsze do powierzchni o porowatej strukturze. Skuteczne i wydajne są też pistolety natryskowe, w ich przypadku gęstość farby należy dostosować do rodzaju podłoża. Podczas czynności, jaką jest malowanie elewacji należy unikać kładzenia farby przy pełnym słońcu, może to spowodować zbyt szybkie jej wysychanie i możliwość powstania różnic w kolorystyce.